BAKAN’DAN DESTEK SÖZÜ (..Samsun’un İlkadım ilçesi Toybelen mevkiine yeni kurulacak bir sanayi sitesi projesi..)

Küçük Sanayi Sitelerinde Dükkanlar Boş Duruyor

Samsun’un 14 küçük sanayi sitesinde yer alan toplamda 6 bin 869 adet iş yerinden bin 461’i boş durumda.
Samsun Batı Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Adülkerim Samangül doluluk oranın yüzde 56 ile 78 arasında seyrettiği sanayi sitelerinde esnafın altyapıdan, bozuk yollardan ve ilgisizlikten şikayetçi olduğunu söyledi.
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın verilerine göre, il genelinde yer alan 14 küçük sanayi sitesindeki 6 bin 869 adet iş yerinden sadece 5 bin 408’inde ticari faaliyet yapılıyor. Bin 461 adet iş yerinin boş bulunduğu sanayi sitelerinde doluluk oranı yüzde 56 ile 78 arasında seyrediyor. Alaçam’da 244 iş yerinden 66’sı boş dururken, Bafra’da 702 iş yerinden 179’u, Canik’te bin 300 iş yerinden 34’ü, Çarşamba’da 482 iş yerinden 91’i, Havza’da 166 iş yerinden 38’i, Ladik’te 191 iş yerinden 84’ü Ondokuz Mayıs’ta 248 iş yerinden 59’u, Tekkeköy’de 3 bin 31 iş yerinden 839’u ve Terme’de 353 iş yerinden 71’i boş bulunuyor. Sadece Samsun’un Vezirköprü ilçesinde 152 iş yerinde doluluk oranı yüzde 100 olarak belirlendi. Diğer taraftan Samsun’da küçük sanayi sitelerindeki doluluk oranı 2007’de yüzde 73, 2008’de yüzde 71, 2009’da yüzde 66, 2010, 2011 ve 2012 yıllarında yüzde 78 olarak açıklandı.
MEVCUT SANAYİ SİTELERİ MODERNİZE EDİLMELİ
Samsun Batı Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Abdülkadir Samangül konu ile ilgili yaptığı açıklamada, il genelindeki sanayi sitelerinde altyapı eksikliği bulunduğunu belirterek, afet zamanlarında esnafların mağdur olduğuna dikkati çekti. Altyapıdan yoksun sanayi sitelerinde esnafların günümüzde ticari faaliyette bulunmasının imkansız hale geldiğini söyleyen Samangül, sanayi sitelerinde ihtisaslaşma yoluna gidilmesi gerektiğini vurguladı. Sanayi şehri olan Bursa’da olduğu gibi içerisinde sosyal tesisleri, ibadethanesi ve birçok alternatifi bulunan büyük sanayi komplekslerinin Samsun’a kurulması gerektiğini ifade eden Samangül, “Günümüzde sanayi sitelerinde bulunan esnaflarımız ilgisizlikten ve bozuk yollardan şikayetçi. Diğer taraftan sanayi sitelerinde 70 ila 200 metrekare büyüklüğündeki dükkanlarda artık iş yapılması söz konusu dahi olamaz. Yüzde 60’ın kiracı durumda bulunduğu sanayi sitelerimizde, esnaflarımız durumlarından memnun değil. Artık 70 metrekare büyüklüğündeki iş yerlerinde arabalara macun çekerek kaporta düzeltme işleri bitti. Bunu kapsamlı bir şekilde yapan otomobil servisleri var. Çevremizdeki Ukrayna, Rusya başta olmak üzere komşu ülkelerle iş hacmimizi genişleteceksek, büyük düşünüp sanayi sitelerimizi modernize etmemiz zorunluluk haline geldi.” dedi.
BAKAN’DAN DESTEK SÖZÜ
Samsun’un İlkadım ilçesi Toybelen mevkiine yeni kurulacak bir sanayi sitesi projesi hazırlığında olduklarına dikkati çeken Samangül, proje için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’den destek sözü aldıklarını belirtti. Samangül şunları kaydetti: “Bakanımız, sanayi sitesinin yapılacağı arazinin tapusunu kendilerine bildirmemiz halinde, projemizin 2013 yılı yatırım programına alınabileceğini bildirdi. Esnaflarımız yeni yapılacak sanayi sitesinde her biri bin metrekare büyüklüğünde dükkanlarda faaliyette bulanabilecekler. Üstelik de esnaflarımız bu dükkanları 13 yıl sürede her ay 2 bin lira kira öder gibi sahip olacaklar. Esnaflarımızdan ilk iki yıl kira ücreti alınmayacaktır.”
  • http://www.haberexen.com/kucuk-sanayi-sitelerinde-dukkanlar-bos-duruyor–194790h.htm
  • Tosyöv Samsun Destekleme Derneği olarak,Bursa modeli ”Büyük Sanayi sitesi” projesi benzerinin; Samsun Batı Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi önderliğinde başlatılan çalışmaların, en kısa sürede gerçekleşmesi için bu projenin paydaşlarına büyük görevler düştüğü inancındayız.Bursa ziyaretimiz sırasında anlatılan ve daha sonra Samsun da bu projenin samsun da uygulanabilirliğine yönelik girişimlerimiz neticesinde şekillendiğini görmek bizleri mutlu etmiştir.Samsun da esnaflarımızın geleceği ve geleceğimize sahip çıkmak adına bu projeyi çok önemli bulduğumuzu takdirlerinize sunuyoruz.Tosyöv samsun Destekleme  derneği yön kur.

About tosyovsamsun

KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK TOSYÖV olarak, KOBİ ve paydaşları arasındaki etkileşim alanı oluşmasını sağlayarak onlara çözüm ve ortağı olarak dünya ile uyumu ve girişim özgürlüğü ilkesini gözeterek; KOBİ’lerin rekabet güçlerini, KOBİ ve Paydaşlarının potansiyellerini harekete geçirerek artırmak için varız.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s