HAKKIMIZDA

TOSYÖV VAKFI Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma mücadelesinde etkin rol alarak, bu mücadelenin toplumun tüm katmanları tarafından benimsenmesine çalışan bir sivil toplum kuruluşudur.

1989 yılında Ankara’da kurulmuştur. Önceki başkanları, Sn. Işın Çelebi, Sn. A.Kurtcebe Alptemoçin, Sn. Prof.Dr.Tamer Müftüoğlu, Sn. Mustafa Şahin,  Sn. Hilmi Develi,sn.Yalçın Sönmez ,Sn.Rahmi Aktepe şimdiki başkanıdir.

TOSYÖV Vakfının amacı, KOBİ’lerin problemlerini ortaya koyarak bu problemlere çözüm yolları bulmaktadır. Aynı zamanda ülkemizde girişimcilik ortamının yaratılmasında, kültürünün gelişmesinde tüm etkinliklere öncülük etmek ve desteklemek, KOBİ’lere ulusal ve uluslararası piyasalarda güçlü birer yapı kazandırmaktır.

TOSYÖV ‘ e bağlı destekleme dernekleri 2000 üyeye sahiptir

TOSYÖV KOSGEB’in genel kurul üyesidir. TOSYÖV Kredi Garanti Fonu kurucularındandır. TOSYÖV EMSU’nun (Avrupa KOBİ Birliği) başkanlığı yapmıştır. TOSYÖV CESCE (Danışmanlık Hizmetleri Avrupa Komitesi) üyesidir. TOSYÖV ISCB (Uluslararası Küçük İşletmeler Konferansı) yönetim kurulu üyesidir. TOSYÖV ECSB (Avrupa Küçük İşletmeler Konseyi) başkan yardımcısıdır. TOSYÖV WASME nin (Dünya KOBİ Assemblesi) başkanlığı yapmıştır.

TOSYÖV SAMSUN DESTEKLEME  DERNEĞİ

KOBİ’leri gönüllülük ilkesi dahilinde bir araya toplamış, Samsun ’ lu KOBİ’ lerin sesi olan  önemli bir Sivil Toplum Kuruluşudur. TOSYÖV ‘ e bağlı TOSYÖV Samsun Destekleme  Derneği 2004  yılında kurulmuştur. Sivil Toplum Kuruluşlarının önemini bilen KOBİ’ler ve iş insanları bu derneğe üyedir. 26 üyesi olan TOSYÖV SAMSUN Destekleme  Derneği’nin üyelerinin yönetiminde bulunan şirketler yaklaşık 500  kişiye istihdam sağlamakta TOSYÖV Samsun  bölge kaynaklarını ve değerlerini öne çıkararak ekonomik ve sosyal kazanca katkıda bulunan bir platformdur. Ticaret ve Sanayi Odaları gibi yarı resmi olmadığı gibi, yüksek ücretlerle üye edinen ve kişisel imaj kurumları haline gelmiş iş dünyası derneklerine de benzememektedir. Bölgesinin ve ülkesinin sürdürülebilir kalkınmasında etkili rol alan KOBİ’lere inanarak faaliyetlerini sürdürmektedir.Fark yaratan çalışmalarıyla Samsun ’ un markalaşmış bir Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.  Etkin ve yetkin üyeleriyle TOSYÖV SAMSUN , kentimizin sosyo-ekonomik gelişmişliğine katkısını gelecekte daha da artıracak, KOBİ’ lerin ve Girişimcinin önemini vurgulamaya devam edecektir.

Amaçlarımıza göre yapmakta olduklarımız

TOSYÖV SAMSUN Destekleme  Derneği, KOBİ’ lerin ekonomik ve sosyal alanda önemli bir kitle olduğunu vurgulayarak, ülkemizin ve Samsun  bölgesinin ekonomik, sosyal sorunlarına katkı sağlar. Görüş ve önerilerini medya, yayın, toplantı vb. yollarla kamuoyuna duyurur. KOBİ’ler yan sanayi ve alt yüklenici olarak, büyük kuruluşların tamamlayıcısıdırlar. Büyük kuruluşların ihracatta başarılı olması KOBİ’lere bağlıdır. Ulusal ve uluslararası rekabet ortamında başarı sağlanmasında KOBİ’lerin rolünün önemli olduğunu vurgulamak amacıyla, KOBİ’lere eğitim, enformasyon, koordinasyon desteği verir. Bölgedeki ekonomik gelişmeleri takip ederek KOBİ’lerin pozisyon almalarını, eksiklikleriyle yüzleşip kendi sorunlarına duyarlı olmalarını konferans, toplantı ve seminerlerle bilgilendirir.Bölgesinde global rekabete açık istikrarlı bir ekonominin ve yaşam kalitesi yüksek sosyal bir yapının oluşumuna katkıda bulunur. Türkiye’nin ve Samsun  bölgesinin sürdürülebilir kalkınmasını amaç edinerek çalışır. Bölgesinin Avrupa Birliği ile ekonomik entegrasyonuna ve üçüncü ülkelerle ticaret hacminin artırılmasına  öncülük eder. Ülkesinin ve bölgesinin sorunlarına duyarlı bir toplumsal sorumluluk kuruluşudur. Kamu oyunu yönlendirerek sorunların çözümünde rol oynar.

Temel ilkelerimiz

Değişime ve yeniliğe inanan TOSYÖV SAMSUN Destekleme  Derneği’nin tartışmaya açık olmayan değerleri vardır; Hukukun üstünlüğüne inanır, demokratik ve laik devlet ilkelerine

bağlıdır, evrensel meslek ahlakı ilkelerini ve serbest piyasa ekonomisini benimser, eğitime duyarlıdır, üniversite – STK işbirliğine önem verir, kararlarını bilimsel ilkelere dayandırır, bölge kaynaklarının bölgede kalmasına ve üye kaynaklarının üyeler arasındaki ticari ilişkilerle üyelerde kalmasından yanadır. TOSYÖV Samsun Destekleme Derneği , milli değerlere önem veren, Türk dilinin korunmasına, yerli malının Kullanılmasına, öncülük eden bir kurumdur.

Hedeflerimiz

Hedefimiz, üye odaklı, etkin ve kaliteli hizmet sunmak, yerel yöneticilere ve ülke yöneticilerine yapılan toplantıların, arama ve tarama çalışmalarının sonuç bildirgelerini  duyurarak KOBİ’lerin sesi olmak. Bölgeye devletin daha fazla yatırım yapmasını, daha fazla bütçe ayrılmasını sağlayacak çalışmalarda aktif rol  oynamak, dernek üyeliğini cazip hale getirmek ve etkililiğini artırmak, katılımcı bir örgütlenme yapısını en üst seviyede tutmak, dernek üyelerinin işlerini geliştirmede, hedeflerini büyütmede ve dışa açılmalarında danışman nokta olmaktır.

İdeallerimiz, Arzuladıklarımız, Eğilimlerimiz ve Ulaşmak istediklerimiz

Derneğimiz, TOSYÖV tarafından belirlenen ve tüm ülkeyi kapsayan ana vizyona hizmet eder. Bunun dışında amacımız, Samsun  KOBİ’lerinin sorunlarına dikkat çekmek, çözüm yolları önermek ve  sorunların çözümü için yerel potansiyellerini harekete geçirecek faaliyetler gerçekleştirmektir.

Girişimcinin gücü olan derneğimiz, Kamu kurum ve kuruluşları, diğer STK’lar ve üniversitelerle ortak projelerde koordinasyonu gerçekleştirebilen, KOBİ’lere arama tarama faaliyetleri uygulayarak, sorunlarına eğilen, eğitimler ve projeler üreterek destek olan,üyelerini yabancı sermaye yatırımlarına açık olmaya hazırlayan bir kuruluştur.Etkin kamuoyu oluşturma faaliyetleriyle KOBİ’lerin sorunlarına çözüm önerebilen, yaptırım gücü olan, üniversitelerle işbirliği içinde ortak projelere imza atan, ekonomik,kültürel,sosyal faaliyetlerde aktif rol taşıyan, diğer sivil toplum kuruluşlarıyla ve kamu kurumlarıyla devamlı işbirliği içinde olarak,  ulaşım sorunlarını çözmüş, altyapı sorunlarını gidermiş, düzenli kentleşen,tarihi dokuya ve çevreye zarar vermeden gelişmiş sanayi bölgeleri üretebilen,  tarımını verimli yapabilen, dünya çapında fuarlara ve kongrelere ev sahipliği yapan, marka olmuş üniversitelere sahip, sağlığa yararlı kaynaklarını (kaplıcalar), doğal potansiyelini turizmde kullanabilen SAMSUN  markasını yaratma idealindedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s