Kadın Girişimciler Değer Yaratacak

http://gazette.com.tr/HaberDetay.aspx?id=30706

ZResim_Boyutlandir

Türkiye İş Bankası desteğinde Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) tarafından gerçekleştirilen Kadın Girişimciliği için Yol Haritası, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’nin 2015 yılı son adımı Samsun’da gerçekleştirildi.

Uygulanabilir iş fikrine sahip 180 kadın aday arasından seçilen 30 kadın girişimci adayına yönelik KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Samsun Ticaret ve Sanayi Odası katkısı ile Davut Altan Meclis Toplantı salonunda 9 gün süren bir programla Bireysel ve Kurumsal Gelişim Uzmanı ve İş Koçu Cüneyt Örkmez “CO” tarafından sunuldu.

TOSYÖV tarafından hazırlanan proje çerçevesinde İş Bankası desteğinde gerçekleştirilen eğitimler 3 il için uygulandı. 12-20 Ekim tarihleri arasında Kayseri, 12-21 Kasım Bursa ve son olarak 14-22 Aralık 2015 tarihleri arasında Samsun’da gerçekleştirilen eğitimler sonunda tüm kadın katılımcıların iş kurma süreçlerinde sahip olmaları gereken bilgiler sunulurken aynı zamanda eğitim sonrası süreçte KOSGEB Desteklerinden yararlanarak kendi işletmelerini kurma süreçlerinde finansal destek, iş koçu ve mentörlük desteği almaları sağlanacak.


KOSGEB DESTEKLERİNDE YENİ BİR DÖNEM

Bizzat Başbakan Ahmet Davutoğu tarafından lansmanı yapılan KOSGEB Destekleri ile ilgili yeni düzenlemeye göre KOSGEG Girişimcilik Destek Programı kapsamında Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılan adaylar 50 bin liraya kadar geri ödemesiz, 100 bin liraya kadar da faizsiz kredi desteğinden, yeni KOBİ girişim destek programı ile 300 bin liraya kadar geri ödemesiz, 700 bin liraya kadar geri ödemeli kredi olanaklarından yararlanabilecekler.

24 Aralık 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen KOSGEB 4. KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri töreninde konuşma yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin kalkınmasında önemli yeri olan KOSGEB’li girişimcilere müjde vererek KOSGEB aracılığıyla KOBİ’lerin ve girişimcilerin her zaman yanında olduklarını 81 ilin tamamında KOSGEB İl Müdürlükleri oluşturduklarını son 12 yılda girişimcilere 3 milyar lira destek sağlandığını ifade etti. Girişimcilik eğitimi alanlara çok önemli destekler ve kredi imkanları sağladıklarını söyleyen Davutoğlu, bu imkanlardan girişimciler tarafından kullanılmasının  hayati önem taşıdığını bildirdi. Bu desteklerden son 4 yıl içinde faydalananların sayısı 380 bine yaklaştığını kaydetti.

 

 

TOSYÖV 26 YILDAN BU YANA GİRİŞİMCİ YETİŞTİRİYOR

TOSYÖV Samsun Destekleme Derneği Başkanı Mustafa Topal, TOSYÖV olarak 26 yıllık faaliyetlerinin temelinde girişimci yetiştirmek, uzun ömürlü işletmeleri ülke ekonomisine kazandırmak hedefinin olduğunu belirterek, KOSGEB ile 2012 yılında imzaladıkları protokol kapsamında ülke genelinde değişik illerde uygulamalı girişimcilik eğitimlerini başarılı bir şekilde sürdürdüklerini sözlerine ekledi. Topal, “İlimizde mevcut kadın girişimci sayısını artırmanın İlimiz kalkınma ve büyümesinde etkin bir rol oynayacağı bilincindeyiz. Eğitim programımızla bu sorunun çözümüne katkıda bulunmak için Vakfımızın önderliğinde İş Bankası, KOSGEB ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte düzenlediğimiz eğitim, eğitim kalitesi açısından da son derece dikkatle değerlendirilmesi gereken bir programdır. Eğitimi gerçekleştiren Sayın Cüneyt Örkmez’in bu alanda Türkiye’nin en iyi kadın girişimcilik eğitimcisi olduğunu söylemek isterim. Bu anketler ve eğitim sonuçlarını izleyerek vardığımız bir kanıdır” dedi.

GAZETTE’NİN PATRONİÇESİ’NDEN SAMSUN ÇIKARMASI 

TOSYÖV özel konuğu olarak Samsun’a davet edilen Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül, “Kadın Girişimin Başarı Aktrisleri” konferans konuğu olarak Samsunlu Girişimci kadınlarla başarı öyküsünü paylaştı.

Konferans öncesi TOSYÖV Samsun Destekleme Derneği Başkanı Mustafa Topal, Başkan Yarımcıları Osman Sonses ve Turan Özfurat, Gazeteci Nihat Kahvecioğlu ve İş Koçu Cüneyt Örkmez ile bir araya gelen İnci Gül, Adana ve Samsun arasında iş fırsatlarının değerlendirilmesi, sivil toplum çalışmalarında iş birliği olanaklarının geliştirilmesi ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

İnci Gül, Samsunlu kadın girişimcilere verdiği konferansta, iş yaşamındaki yükselişinin en önemli başarı faktörlerinin almış olduğu kritik kararlarda yattığını söyledi.

Karar alma uygulama ve bunu sistemli gerçekleştirebilmek için riskler alındığını, başta araştırma ve sezgilerle, zamanla da tecrübelerle iş hayatında belirli bir yere gelindiğini ve aşama kaydedildiğini ifade eden İnci Gül, kadın girişimcilerin merakla ve araştırmayla daha farklı iş yapma biçimlerini ve inovasyonu keşfetmelerini tavsiye etti.

Farklı yerler görmenin aynı zamanda farklı iş fırsatlarını da görmek anlamına geldiğini belirten Gül, tüm katılımcıları Adana’ya davet ederek, Samsun ve Adana arasında kadın girişimciliği adına iş birliği olanaklarını birlikte geliştirmeyi teklif etti.

 

SAMSUN’UN ROL MODELİ MURADİYE ERGİN’DEN KADINLARA MOTİVASYON

Neva Yapım ve Reklam Şirketi’nin sahibi TV Programcısı Muradiye Ergin, kadın girişimciler için “Samsun’da Kadın Girişimci Olmak” konulu bir konferans verdi. Ergin kadının ihmal edildiği bir toplumun varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesinin mümkün olmadığını söyledi. Kadınların erkeklerden farklı olan yönleri ile ticari yaşamda farklı bakış açıları geliştirebildiklerini ifade eden Muradiye Ergin güçlü kadının güçlü bir kent ve ülke anlamına geldiğini, kadınların bu tarz eğitimlere katılımının desteklenmesi ve yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi. Eğitime katılan kadınlarla sohbet ederek iş fikirleri hakkında bilgi aldı.

 

İŞ BANKASI KADIN GİRİŞİMCİLERİN YANINDA

Samsun Bölge Müdür Yardımcısı Oğuz Kaan Yüksel eğitim kapsamında kadın girişimci adaylarına İş Bankası’nın ilgili faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Yüksel, dünya’nın en büyük Türk Bankası olan İş Bankası’nın girişimciler ve KOBİ’ler için sağladığı finansal olanakları giderek geliştirdiğini bu imkanları eğitime katılan kadın girişimciler için de sunmak istediklerini ifade etti. Ayrıca Kapital Dergisi tarafından 2 yıldan bu yana yapılan “Kadın Dostu Şirketler” araştırmasında İş Bankası’nın 2014 itibari ile toplam 24.308 çalışanı ile en çok kadın çalışan kuruluşu olduğunu belirterek, kadın istihdamı ve kadın girişimciliğinde faydalı çalışmalara katkı sağlamak istediklerini söyledi.

 

“CO” ETKİNLİKLERİ KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNDE FARK YARATACAK

Eğitimi gerçekleştiren Bireysel ve Kurumsal Gelişim Uzmanı ve İş Koçu Cüneyt Örkmez, kendi eğitimlerini ve yaptığı koçluk, mentörlük faaliyetlerini “CO” etkinlikleri olarak tanımlıyor. 1995 yılından bu yana KOBİ’ler ve Girişimcilik alanında sivil toplum, kamu ve özel sektör projelerinde koordinatör, eğitmen ve danışman olarak Türkiye’nin 79 ilinde çalışmalar yürütmüş olan Örkmez KOBİ’lere ve girişimcilere yönelik “CO” etkinliklerini umut aşılayan, yaşama bağlayan, öğrenmeyi kolaylaştıran, uygulanabilir bilgiyi en etkin yöntemlerle keyifle aktaran, sonuçları izlenebilen sürdürülebilir faaliyetler olarak tanımlıyor.

Cüneyt Örkmez, çalışmalarını aktarırken “Motivasyonu ve bilgiyi aynı değerde verebilmek son derece önemli, Sanki sihirli bir değnek misali insanların motive olarak her şeyi yapabileceğine inanmalarını istiyoruz. Aslında uzaklaşmamamız gereken en önemli şey eğitim ve bilgi yoğun ortamlardır. Bilginin kadın girişimcilere aktarımında uyguladığımız yöntemler onların kendilerine olan güvenlerini artırmanın yanı sıra birlikte hareket edebilmelerinin öğrendikleri ile motive olmalarının,  ömür boyu sağlam ilişikler kurabilmelerinin, sosyalleşmenin ve ticarileşmenin kapılarını onlara açıyor. Ardından gelen mentörlük ve koçluk uygulamalarımız ile sonuç odaklı ve güçlü bireyeler olarak toplumda var olmanın olanaklarını öğrenci, katılımcı ve danışanlarımıza sunuyoruz” dedi. Örkmez Adana’da da kadın örgütleri ile çalışarak kadın girişimcilik eğitimleri düzenleyebileceklerini bu yönde iş birliklerine açık olduklarını ifade etti.

 

DEVLET DESTEK VERİYOR KADIN GİRİŞİMCİ ADAYLARI EĞİTİM BEKLİYOR

KOSGEB Girişimci Desteği Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılarak daha avantajlı sunuluyor. Kadınlar işletme kuruluş desteği, kuruluş dönemi makine teçhizat, ofis donanım, yazılım desteği ve işletme giderleri desteğinden oluşan başlangıç dönemi finansman ihtiyaçlarının1. ve 2. Bölge illerde kurdukları işyerleri için yüzde 80, 3. 4. 5. 6. bölge illeri içinse yüzde 90’lık oranlarda toplamda 50.000 TL hibe olarak yararlanabiliyorlar. Ek sabit yatırım ihtiyaçları için ise 100.000 TL’ye kadar 2,5 yıl geri ödemesiz faizsiz kredi desteğine sahip olabiliyorlar.

KOSGEB Samsun Müdürlüğü Uzmanı Nedim Tuna eğitim öncesi ve süresince Samsun’da gerçekleştirilen eğitimlere katılarak katılımcıları KOSGEB süreci hakkında bilgilendirdi.

Kayseri, Bursa ve Samsun’da 90 kadın girişimci iş kurma yolunda çalışmalarına başladı.

 

 

About tosyovsamsun

KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK TOSYÖV olarak, KOBİ ve paydaşları arasındaki etkileşim alanı oluşmasını sağlayarak onlara çözüm ve ortağı olarak dünya ile uyumu ve girişim özgürlüğü ilkesini gözeterek; KOBİ’lerin rekabet güçlerini, KOBİ ve Paydaşlarının potansiyellerini harekete geçirerek artırmak için varız.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s