”Mesleki eğitimin devlet tarafından yeterince desteklenmesi durumunda müfredatın ve yönetim özel sektör eliyle yapılmalı”

http://www.dunya.com/guncel/devlet-desteklesin-meslek-liselerinin-yonetimini-ozel-sektor-devralsin-258638h.htm

..” ‘mesleki eğitimin devlet tarafından yeterince desteklenmesi durumunda müfredatın ve yönetim özel sektör eliyle yapılması’ önerisini getirdiler. Meslek örgütlerinin bu konuda deneyimleri olduğunu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ya da organize sanayi bölgelerinin (OSB) bu çalışmayı yürütecek tecrübeye sahip olduğunu kaydettiler. Eğitim sisteminin, sanayinin son 15 yıldır gösterdiği performansa paralel gelişmediğini öne süren sektörün yetkin isimleri, Türkiye’nin işleyişi değiştirmediği sürece 2023 hedeflerini yakalayamayacağını kaydettiler. Meslek liselerinin tamamen Milli Eğitim Bakanlığı’nın tekelinde olduğunu kaydeden sektör temsilcileri, özelleştirme uygulamalarına dikkat çekerek, eğitimin de bu kapsamda özel sektörün katılımı ile yapılmasını talep etti. Türkiye’nin işçilikte gelebileceği en iyi noktaya geldiğini ancak Ar-Ge alanında atılım yapılması gerektiğini belirten sanayici, artık dünyanın 4. Sanayi Devrimini konuşmaya başladığını kaydediyor. Sanayici, Türkiye’nin katma değeri arttıracaksa, bunu ileri teknolojileri geliştirecek insanları ile yapacağının altını çizdi. ”’….

About tosyovsamsun

KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK TOSYÖV olarak, KOBİ ve paydaşları arasındaki etkileşim alanı oluşmasını sağlayarak onlara çözüm ve ortağı olarak dünya ile uyumu ve girişim özgürlüğü ilkesini gözeterek; KOBİ’lerin rekabet güçlerini, KOBİ ve Paydaşlarının potansiyellerini harekete geçirerek artırmak için varız.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s